Rytmus dne

Jak to u nás chodí

Časový harmonogram dne

Děti potřebují pro svůj pocit jistoty a bezpečí určitý řád. V lesním klubu dodržujeme rytmus, který se opakuje každý den. Děti jsou pak klidnější a spokojenější, protože vědí, co mohou očekávat.

  • 7:30 – 8:30         příchod dětí, tvoření u stolečků, volná hra dětí
  • 8:30 – 11:30       pobyt venku, svačina, vzdělávací program
  • 11:30 – 12:00     oběd
  • 12:00 – 12:30     vyzvedávání dětí v zázemí
  • 12:30 – 14:00     pohádka, odpočinek dětí, klidové činnosti pro ty, které nepotřebují spánek, příprava na školu pro předškoláky
  • 14:00 – 15:00     pobyt venku, odpolední svačina
  • 15:00 – 15:30     vyzvedávání dětí v zázemí

Příběh jednoho podzimního dne

Je 8 hodin ráno a klubovna se už začíná zaplňovat. U stolečku si 4 děti nalepují barevné listy ze stromu na papír a vytvářejí tak krásně obrazce. Anička s Honzíkem se zrovna rozhodli, že vylepší velký domeček pro panenky. Vymýšlí, jaký koberec vybrat a vystřihují z hnědé látky správnou velikost. Kluci jsou zabráni do stavby dřevěných kolejí. Všude je ruch a smích. Děti, které potřebují více času na rozloučení, mají ještě rodiče vedle sebe. Za chvíli se už ale půjde ven. Pomalu se jdeme oblékat a i poslední děti se s rodiči loučí. Jsou již u nás zvyklé a cítí se tu v bezpečí, tak to už pro ně není těžké.

Dnes je krásný podzimní den a jdeme do parku, kde je zem posetá barevnými spadanými listy. Sedneme si na louku do kroužku, zazpíváme si ranní písničku a povídáme si o tom, jak se dnes máme a co všechno nás čeká. Budeme se učit poznávat listy a zahrajeme si s nimi několik her. Po svačině přichází čas na volnou hru dětí v přírodě.

Na oběd se vracíme zpátky do klubovny, už nás tam čekají zapečené brambory s vajíčkem. Po obědě si každý vleze do své postýlky a společně si přečteme pohádku. Některé děti usínají, jiné po pohádce odcházejí do vedlejší místnosti, kde si potichu hrají. S předškoláky v době spánku menších dětí vyplňujeme pracovní listy a připravujeme se na školu.

Po odpočinku se vydáváme zase ven. Tam jsme nejraději.